polikistik over sendromu (pcos)

polikistik over sendromu (pcos)

Polikistik Over (pcos) Sendromunda Beslenme Önerileri

Dünya nüfusunda bulunan kadınlar da oluşan ve üreme de sorun yaratan iyi huylu veya kötü huylu nodüllerdir. Pcos her 10 kadından 1 de bulunduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Pcos olup olmadığımızı anlamak aslında çok da zor değil. En önemli belirtisi de adet döngüsünde bozulmadır. Pcos hastaları adet döngüsü günleri çok karışıktır ve ayda iki kere bile adet geçirebilirler. Belirtileri her zaman önemsemeliyiz.

   Pcos ve beslenme konusu çok önemlidir. Oluşan nodülleri yok etmek konusunda beslenmenin çok etkisi yoktur ama oluşmasın veya ilerleme olmasın diye beslenme çok önemlidir. Aldığımız besinlerde ve yağlarda bulunan ve pcos oluşumunu etkileyen yapı taşları mevcuttur. Bu yüzden ameliyat olup aldırsak bile beslenmemize ve kilomuza dikkat etmeliyiz. Küçük yaşlarda aldıranların dikkat etmezlerse ilerde tekrar aynı sorunu yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Beslenirken en önemli şey dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Mesela günde kesinlikle minimum 3 ana öğün 2 de ara öğün yapmalıyız. Karbonhidrat, protein ve yağ grubu olarak kaliteli sınıflardan tüketmeliyiz. Ve hepsine diyetimizde yer vermeliyiz. Örneğin basit karbonhidrat olan beyaz un kullanılan besinler yerine tam buğday unu olan besinleri tercih etmeliyiz. Beyaz ekmek yerine tam buğday, kepek ya da çavdar ekmeği tüketmeliyiz.  Protein kaynağı olarak da kaliteli protein tüketmeliyiz. Hayvansal yağlardan uzak durmalıyız yerine ise sağlıklı yağlar yani zeytinyağı kullanmalıyız. Kızartmalar için de kanola yağı kullanabiliriz. Beslenme de ilaç tedavisi yanında oldukça önemli bir konumdadır ve ikili etkileşim olarak çok değerlidir.

   Sonuç olarak beslenme pcos üzerinde çok etkilidir. Oluşumunu hatalı besin tüketimi veya pişirme yönteminden oluşan akrilamid miktarı yüksek oranda etkiler. Bu yüzden sağlıklı bir pişirme yöntemi ve doğru besin seçimi ile vücutta oluşan kötü etkiyi azaltmış oluruz.

Yorumlar (1)

  • 32.01hsfdpxamrwf3fk6e2dhf35vq@mail5u.xyz

    2024-03-21 08:44:03

    ullam in beatae perspiciatis aliquid vel repudiandae maxime. quam magnam quidem et ipsam sunt quos veniam vel et. officiis maiores sunt pariatur aut praesentium sit nulla sed porro ex nostrum iusto ma

Yorum Yazın

Whatsapp
Tıkla Ara